image

Kako sačuvati seme paradajza za sledeću sezonu?

sačuvati seme paradajza

Sačuvati seme paradajza nije teško.

Sačuvati seme paradajza uz par trikova može da bude posao u kome će svi uživati i ako budete čuvali stare sorte ni rezultati u bašti neće izostajati.

Idemo redom, korak po korak.

Biranje paradajza za seme.

Da bi smo imali dobro seme za iduću sezonu potrebni je da izvršimo jednu primitivnu selekciju plodova koje ćemo ostaviti za seme. Plod pre svega mora da bude potpuno zreo, kako bi smo bili sigurni da se i seme u njemu razvilo kako treba.

Prvo biramo biljke koje se trenutno nalaze u najboljem vidnom stanju, biljke koje na oko izgledaju najzdravije. Koje imaju zdravu zelenu boju listne mase bez tragova bolesti na sebi. Zatim biramo plodove sa tih biljaka.

Među našim narodom generalno važi pravilo da se čuvaju najveći plodovi, ali to nije pravilo koje treba slepo pratiti. Plodovi koje ostavljamo za seme treba da izgledaju normalno za tu sortu za koju smo se odlučili da uzgajamo. Ni preveliki niti premalo, već da budu potaman. Štednje veličine, prosečnog izgleda bez anomalija na sebi. Obrani paradajz možemo ostaviti još dan ili dva u gajbi na tamnom mestu zbog dozrevanja.

Kada smo izabrali dovoljno plodova od kojih bi smo da ostavimo seme, počinjemo sa vađenjem.

Vađenje semena paradajza.

Svako to radi na svoj način ali mi ćemo se danas baviti najjednostavnijim a ujedno i najučinkovitijim metodom vađenja semena iz paradajza.

Seme se najlakše vadi mašinom za ceđenje paradajza, da dobro ste čuli. Svaka mašina koja sa jedne strane izbacuje sok a sa druge kožicu i seme može da posluži za ovo.

Naseckani paradajz iscedimo kroz mašinu i sačuvamo seme sa kožicom kako bi smo izvršili čišćenje pa selekciju.

sačuvati seme paradajza cedjenje

Čišćenje i selekcija.

Kožicu ćemo najlakše odvojiti od semena tako što sve zajedno sipamo u jednu veću posudu ili kanti i nalijemo dosta čiste vode. Kožica i loše semenke će isplutati na površinu a zdravo seme će ostati na dnu. Taj proces ponovimo par puta, sve dok seme ne bude ostalo na dnu samo i čisto, bez ostalih primesa.

Nemojte da vam bude žao što bacate seme koje je plutalo na površini zajedni sa usitnjenom kožicom paradajza jer oni je šuplje i puno vazduh čim pluta od gore i velike su šanse da iz takvog semena neće ništa iznići.

Fermentisanje semenki.

Šta bi se u prirodi dogodilo da mi nismo ubrali te plodove sa našeg paradajza? Isto sazreli i u jednom trenutku bi otpali sa grane, tako bi u plodu koji je pun vode semenke fermentisale i pripremale se same za sledeću sezonu.

Isti proces iz prirode mi sada imitiramo i pomažemo semenkama da se pripreme za iduću sezonu.

U staklenu teglu sipamo svo naše seme paradajza koje smo sakupili sa dna posude, dodamo preko toga polovinu soka od paradajza i polovinu vode. Tako napunjenu teglu blago zavrnemo njenim zatvaračem ali ne skroz, kako bi mogli da izlaze gasovi koji nastaju prilikom fermentacije.

Kad je sve spremno, teglu ostavljamo nedelju dana na sobnoj temperaturi. Posle dva tri dana primetićete da usled fermentacije u tegli semenke počnu da „plešu“. Jednostavno se kreću polako po tegli.

sačuvati seme paradajza fermentisanje

Sušenje semenki.

Nakon sedam dana, seme je spremno za ceđenje od tečnosti iz tegle. U sito/cetku sipamo sav sadržaj iz tegle i operemo dobro pod mlazom hladne vode. Ocedimo dobro semeke i kao takve spremne su za sušenje.

Ljudi kod nas često suše seme na ubrusu, wc papiru, peškirima itd. Te metode nisu praktične jer se seme uvek lepi za njih i prilikom skidanja sa njih može da se ošteti. Najbolje rešenje je da se seme sipa na masni papir za pečenje kolača. Na takav papir se sigurno neće ništa zalepiti i lako ćete upravljati vašim semenkama.

S vremena na vreme seme je potrebno promešati i provući kroz prste malo kako se ne bi ulepilo jedno za druge. Seme treba da se suši na sobnoj temperaturi makar nedelju dana, nije potrebno dodavati nikakve ventilatore ili još gore grejalice ili druge izvore toplote. Neka se suši samo, prirodnim putem.

Čuvanje semena.

Nakon nedelju dana sušenja seme je spremno za pakovanje i odlaganje za iduću sezonu. Seme je najbolje čuvati u plastičnim zip kesicama ili staklenim teglama. Spakovano seme je najbolje staviti u mračnu i hladnu prostoriju. Obavezno dobro zatvoreno i zaštićeno od moljaca. Takvo seme možete čuvati bar nsrednih 5 godina bez nekih većih gubitaka klijavosti.

sačuvati seme paradajza kesice

Sačuvati seme paradajza je lako ali moramo biti oprezni!

Najčešća greška kod početnika jeste ukrštanje više sorti. Na te stvari moramo dobro paziti kako bi svake iduće sezone bili sigurni da ćemo dobiti istu sortu kao i prethodnih godina. Različite sorte paradajza treba udaljiti jedne od drugih barem 150 metara kako se ne bi međusobno oprašivale i ukrštale za neke nove sorte.

Sad kad znamo kako da spremimo naša semena za iduću sezonu, možemo pričati o tome kako da napravimo rasadu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *